Liječi plućne i kožne bolesti, čisti krv, poboljšava vid, jača mišiće i korijen kose, dezinficira rane… - Golubarstvo I Golubari

Ad

Ad

Liječi plućne i kožne bolesti, čisti krv, poboljšava vid, jača mišiće i korijen kose, dezinficira rane…

Share This
Svi smo čuli za orahe, čak ih i jako često koristimo, u raznim kolačima i pecivima, ali slabo da neko od nas zna da mladi orasi imaju i ljekovita svojstva. Malo se zna o ljekovitosti mladih listova, mladi plodova i nezrelog ploda, koje mogu pomoći protiv mnogih bolesti te su najučinkovitiji ako se beru početkom maja.




Orah ima posebno priznanje zbog svoje široke primjene. Osim u medicini, on se koristi za izradu finog namještaja, bojenje, za umjetničke obrte itd… Među ljudima je dobro poznat kao lijek za čišćenje krvi, a dobar je i za liječenje plućnih bolesti, jača mišiće i poboljšava vid.

Orah se koristi protiv inficiranih rana, kožnih bolesti i upale oka u obliku balzama i kao kupka. Orahovo ulje je dobro za njegu kose i zaštite od opekotina sunca. Jezgra sadrži 65% ulja, proteina, ugljikohidrata, fosfor, kalij, magnezij, vitamin B i C, željezo.

Čaj od orahovih pregradaka

Čaj od mladog lista oraha je posebno učinkovit, što, u kombinaciji s medom jača i čisti tijelo i poboljšava zdravlje. Također se koristi kao lijek protiv problema s probavom, gihta, krvarenja desni, gnojnih osipa, prekomjerna tjelesna težina i protiv vaginalnog iscjetka.

Listovi sadrže eterično ulje žućkaste boje, tanini i tvari s toplim i gorkim okusom. Orahov list se bere u lipnju i srpnju te je poželjno da ih koriste, dok su svježi i zeleni, jer oni sadrže mnogo ljekovitih sastojaka.

Sedam oraha dnevno znači sedam dana života više!

Mladi zeleni orasi su bogati vitaminom C. U kombinaciji s medom su izvrstan lijek za boležljivu i slabu djecu. Zreli plodovi su puni ulja, jedu se svježi i izvrstan su izvor omega 3 masnih kiselina, što će uspješno smanjiti holesterol iz krvi.

Tinktura za jačanje kose

Sameljite 100 g. osušenih oraha, a zatim ih staviti u 1 l. 96% alkohola u staklenu teglu. Zatvorite teglu i ostavite je na toplom mjestu 2 tjedna, ne zaboravite promućkati bar jednom dnevno. Masirajte vlasište pomoću ove tekućine i zatim osušite kosu. Ponovite ovaj tretman svake večeri.

Protiv bolova

Pomiješajte jednu litru …djevičanskog maslinovog ulja s 150 g. sitno izrezanog, svježeg i zdravog orahovog lista. Stavite u staklenu teglu i spremite dobivenu smjesu na toplom mjestu najmanje 30 dana. Nakon toga, procijedite ulje i .mažite na bolna mjesta. Ne samo da orasi imaju dobar okus, oni nam daju ogromnu količinu energije i nude mnoge zdravstvene prednosti.

Grci su ih zvali “Jupiterovim plodom”, smatrajući orahe pogodnima i za bogove. Od drevnih se vremena orasi spominju u vezi s intelektualnošću – sam plod ima oblik ljudskoga mozga!

Svo jezgričasto voće dobro je za zdravlje, ali u usporedbi s drugim orašastim plodovima orasi sadrže dvostruko više antioksidanata. Postoji dvadesetak vrsta oraha. Dvije najpoznatije vrste su perzijski orah (Juglans regia) koji potječe iz Azije i Dalekog istoka, i crni orah (Juglans nigra) koji je rodom iz Sjeverne Amerike.

Orah je nevjerojatan izvor vrijednih nutrijenata.

Sadrži antioksidante, kvalitetne masne kiseline, željezo, kalcij, magnezij, fosfor, cink, mangan, selen, vitamine B, E i K.

Samo 30 grama oraha dnevno može značajno poboljšati vaše zdravlje:

1. Čuva zdravlje srca



Redovito konzumiranje oraha značajno smanjuje rizik od srčanih bolesti. Orasi sadrže velike količine alfa-linolenske kiseline. To je vrsta omega 3 masnih kiselina koja se nalazi samo u biljkama i igra važnu ulogu u održavanju zdravlja srca. Alfa-linolenska kiselina štiti od upale i ovapnjenja krvnih žila, smanjuje rizik od srčanog udara i normalizira krvni tlak. Važna je za kognitivne sposobnosti i normalan razvoj organizma. U skladu sa studijom objavljenom u American Journal of Clinical Nutrition, konzumiranje oraha smanjuje LDL kolesterol i povećava razinu dobrog kolesterola.

2. Sprječava rak dojke i prostate

Orah sadrži velike količine antioksidanata i antiupalnih tvari, pa nije ni čudo da ima značajan učinak u sprječavanju raka.

3. Štiti od dijabetesa

Mononezasićene i polinezasićene masti pronađene u orasima pomažu u održavanju normalne razine inzulina u krvi. Istraživanje provedeno u Harvardskoj Školi javnog zdravlja je utvrdilo da žene koje su konzumirale 30 grama oraha pet puta tjedno imali 30% manji rizik od razvoja dijabetesa tipa 2.

4. Bogat izvor antioksidanata

U orasima nalazi se velik broj fitonutrijenata, kao što su elaginska kiselina, melatonin, vitamin E, polifenoli i karotenoidi – sve ove tvari služe kao antioksidansi. Ovi spojevi mogu pomoći vašem tijelu u borbi protiv starenja, raka, neuroloških bolesti i upala.

5. Poboljšava rad mozga

Visoke količine omega-3 masnih kiselina u orahu čine ga izvrsnom hranom za mozak. Gotovo dvije trećine Amerikanaca imaju manjak omega-3 masnih kiselina. Manjak istih može negativno utjecati na pravilno funkcioniranje mozga. Studija na Sveučilištu Purdue je otkrila da djeca s nedovoljnim unosom omega-3 masnih kiselina imaju poteškoće u ponašanju i učenju.

6. Otklanja stres

Orah je bogat izvor omega-3 masnih kiselina. Poznato je da omega-3 pomaže kod smanjenja simptoma depresije, hiperaktivnosti i Alzheimerove bolesti. Orah i njegovo ulje doprinose smanjenju razine stresa i snizuju visoki tlak uzrokovan stresom, – objavio je Journal of the American College of Nutrition.

7. Pomaže kod nesanice

Imate problema s nesanicom? Izbjegavajte uzimanje tableta za spavanje, jer mnoge od njih imaju nuspojave. Umjesto toga, pojedite pet oraha nakon večere, jer oni omogućuju miran san.

8. Njeguje kožu

Ulje oraha štiti kožu i vraća joj mladolik izgled. Koristi se u mnogim proizvodima za njegu lica i kao ulje za masažu. Vitamin E pronađen u orasima također je veoma dobar za kožu.

9. Smanjuje upale

Omega-3 masne kiseline u orahu djeluju antiupalno, što smanjuje rizik od bolesti krvnih žila, srčanog i moždanog udara, hipertenzije, raka crijeva, prostate i dojki.

25 grama ovoga voća vas opskrbljuje s 90% dnevne doze kvalitetnih masnih kiselina.

Izvor: inportal

Нема коментара:

Постави коментар

Komentariši....

Pages